Jak vybrat maso-zeleninový příkrm?

Začíná vaše dítě zvědavě pokukovat po jídle, které si dopřáváte? Možná je ideální doba na to vyzkoušet příkrmy. Obvykle začne dítě tento nový zájem projevovat okolo 4. až 6. měsíce. Seznamování se s novým typem stravování i konzistence může zprvu narazit na odpor. Nezbývá než se obrnit trpělivostí a snažit se co nejvíce napojit na své dítě a porozumět jeho potřebám.

Výběr podle věku

Ukončený 4. měsíc

Dumáte nad tím, kdy začít s příkrmy? Obvykle se uvádí doba mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Přibližně v tomto věku se začne vaše dítě zajímat i o jiné vjemy a chutě a už udrží samo hlavičku. V tuto chvíli je ideální čas. Doporučujeme začínat na zeleninových příchutích a ty dále doplňovat o sladké ovocné. Opačně by to totiž mohlo být problematičtější.

Ukončený 6. měsíc

Nejpozději v ukončeném 6. měsíci byste s příkrmy měli krok po kroku začínat. Postupně obohacujte kojencovu stravu a sledujte, co mu dělá dobře a s čím má dítě zatím problém. Důležité je co nejdříve vypozorovat, zda se po nějakém novém pokrmu neobjevily zažívací obtíže.

Udávaný měsíc na obalu se odvíjí od složení dětského příkrmu a jeho konzistence. To podrobněji upravuje vyhláška č. 54/2004 Sb. o potravinách určených pro zvláštní výživu.

Ukončený 8. měsíc

Na vašeho malého zvědavce okolo 8. měsíce čeká další úkol. Pomalu ho můžete učit používat lžičku. Dítě si tak masový nebo zeleninový příkrm trénuje nabírat samo a následně se i krmit. Spolu s novým nástrojem můžete malému strávníkovi podstrčit namísto kojenecké láhve dětský hrneček.

Ukončený 12. měsíc

Od prvních měsíců udělá kojenec do jednoho roku obrovský kus práce. Příkrmy pro ukončený 12. měsíc můžete dítěti servírovat jako výživné svačinky. Zbytek stravy často tvoří mateřské mléko, dále obilné kaše, ovoce, zeleninové polévky a různé pomazánky od vajíčkové po tvarohové.

Roční děti již mohou ochutnávat téměř všechno dospělácké jídlo

Složení

Přehlednost

Při výběru příkrmů se v první řadě dívejte na složení a doporučený věk, tedy ukončený měsíc dítěte. Obě informace by měly být vždy transparentní. Jednoduše byste je měli najít na obalu, ideálně i v samotném popisu produktu. Kontrolujte složení pokrmu, procentuální zastoupení dané zeleniny i různé certifikace výrobců.

Čím méně procent zeleniny ve složení najdete, tím spíše bude produkt zahuštěn škrobem.

Na co si dát pozor

Vyhněte se příkrmům, které obsahují škodlivé chemické přísady, jako jsou glutamáty (E621) a konzervanty (např. E221, E223, E250). Ideální budou takové produkty, které si vystačí s přirozenou chutí zeleniny a neobsahují žádná zbytečná dochucovadla.

Certifikace

Složení a kvalitu kojeneckých potravin a dalších příkrmů s označením pro děti do 3 let věku naštěstí přísně hlídá legislativa. Problém však nastává, pokud produkt toto označení (dětský výrobek) záměrně nenese. V takovém případě se na něj přísná legislativa ohledně složení nevztahuje.

Bio kvalita zavazuje výrobce dodržovat nejvyšší kvalitu již při pěstování daných surovin

Zeleninové a masové příkrmy v kombinaci s certifikací BIO jsou o to pečlivěji testovány a hlídány. Bio kvalita zavazuje výrobce k tomu, aby byly veškeré suroviny pěstovány zdravě od samého začátku. Už během pěstování plodin se nesmí používat pesticidy ani další chemická hnojiva. Ve složení tak nenajdete žádné mykotoxiny, pesticidy a jiné škodliviny.

Obal

Zeleninové a masové příkrmy častěji najdete ve formě skleněných mističek. Výjimkou však nejsou ani měkké kapsičky. Obě varianty mají svoje výhody. Většina z nich lze ohřívat ve vodní lázni nebo v mikrovlnce, to si však ověřte v informacích na obalu.

Skleničky

  • Vhodné pro nejmenší, kteří jsou krmeni lžičkou

  • Lze recyklovat nebo dále využívat pro výrobu vlastních mixů

  • Máte přesný přehled o obsahu

Kapsičky

  • Ke konzumaci není potřeba lžička

  • Dítě snadno vysaje přímo z obalu

Příchutě

Nejčastější volbou bývají klasické zeleninové přesnídávky, které však mohou být doplněné i o masovou část. V nabídce najdete řadu kombinací a hotových jídel s příchutěmi rizota nebo třeba noků.

Různorodé příchutě dítěti zajistí pestrou stravu

Speciální požadavky

Během různých vývojových fází miminka můžete řešit opakující se potíže s trávením. Děťátko často trápí bolavé bříško, což může způsobovat určitá potravina. Pokud se nějaká potravinová intolerance prokáže, je vhodné danou surovinu alespoň dočasně vyřadit z jídelníčku. Tyto kroky však doporučujeme konzultovat s lékařem.

Příkrmy bez lepku

Lepek neboli gluten je typ bílkoviny, která se vyskytuje hlavně v pšenici nebo žitu. U některých kojenců může lepek vyvolat alergickou reakci. Pokud se tak stane, je vhodné po konzultaci s lékařem podávat dítěti pouze potraviny bez lepku.

Další užitečné články

Jak a kdy začít s příkrmy